Proslulý tenor Štefan Margita exkluzivně pro Žurnál.

05.12.2021

Letos v září se ve strmilovském kostele sv. Jiljí uskutečnila další unikátní kulturní akce. Pod...

[přečtěte si celý článek]


Červený kohout na Hliníku

05.11.2021

Třeboň – Uprostřed noci na neděli 26. září hořelo v bytě ve čtvrtém patře bytového domu na sídlišti...

[přečtěte si celý článek]


S bouchačkou a za volantem. Pokaždé pod vlivem alkoholu.

05.11.2021

Kunžak – Novobystřičtí policisté vyšetřují trestné činy, jichž se měl dopustit 46letý výlupek z...

[přečtěte si celý článek]


...další články

1. leden 2011: Krize v bazénu?

Publikováno: 06.05.2011

Šéf Sportrelaxu JH Zdeněk Turyna tvrdí:

Zvýšený obsah chloru zdraví lidí neohrozil



Proč je hradecký plavecký bazén každý pátek odpoledne uzavřen? Co se v bazénu stalo letos 1. ledna? Není chyba v technologii nebo v lidech, kteří ji obsluhují? A nepanuje mezi zdejším technickým personálem nezdravá rivalita? Odpovědi i na tyto otázky nám poskytl Ing. Zdeněk Turyna, jednatel a ředitel hradecké městské společnosti Sportrelax JH, která bazén provozuje.

 


Hradecký bazén je od pátečního odpoledne do sobotního dopoledne uzavřen. Pravidelně. Proč?


- Protože jsme měli problémy s udržením kvality vody. Asi víte, že letos v lednu u nás došlo k technické poruše a předávkování chloru. A od té doby máme potíže s nastavením normálního režimu. Nejde však ani tak o chlor, jako o neukázněné návštěvníky, kteří se neřídí lázeňským řádem a před vstupem do bazénu se nesprchují bez plavek. A vzhledem k tomu, že nechceme návštěvníky ve sprchách kontrolovat, zavedli jsme sanitární dny – od 15.00 v pátek do 10.00 hodin v sobotu. Zatím na dobu neurčitou. Mimochodem, sanitární dny nejsou nic neobvyklého ani v jiných bazénech. Pokud tento režim nezabere, přistoupíme k nepříjemnější variantě. Nepříjemnější jak pro návštěvníky, tak pro jejich kontrolory.


Proč jste zvolili zrovna exponované páteční odpoledne?


- Vím, že tohle je veřejností hodně kritizováno, ale vysvětlení je jednoduché. Přes týden máme nasmlouvánu spolupráci se školami, a proto během všedních dnů zavřít nemůžeme. Smlouvy jsou uzavírány od září do června a musí být dodrženy. Uvažujeme o tom, že příští sezonu (před uzavřením těchto smluv) přeneseme sanitární den na jinou dobu.


Je pravda, že se během sanitárních dnů voda ve vířivkách kompletně mění?


- Ano. Ve vířivkách a v dětských bazénech. Je tomu tak kvůli tomu, že je zde menší množství vody, která má navíc vysokou teplotu, což vytváří příhodné prostředí pro množení různých bakterií. V plaveckém bazénu, který je chladnější a je v něm nesrovnatelně více vody, tyto problémy nemáme.


Nemůže být chyba v čisticí technologii nebo v její obsluze?


- Názor, že si obsluha neví rady se zdejší technologií, se nezakládá na pravdě. Nehledě na to, že tato technologie je v podstatě automatizovaná. Porouchat se ale samozřejmě může. Letošní leden je toho důkazem. Učinili jsme nicméně opatření, aby se tato situace už neopakovala. Uzavřeli jsme smlouvu s českobudějovickou servisní firmou, která teď naše zařízení každý měsíc kontroluje. Opakuji, v lidech chyba není.


Veřejnost hradecký bazén nezřídka porovnává s bazény v Třeboni a v Gmündu…


- Domnívám se, že rozdíl mezi námi a Třeboní není de facto žádný. Dokonce mám spíš dojem, že u nás se na čistotu dbá víc než tam, i když to může být jen můj subjektivní názor. Ale srovnávat Hradec s Gmündem, to skutečně nelze. V Gmündu mají zařízení, jež je asi nejdražší na světě. Vodu, kterou my dokážeme vyměnit během čtyř hodin, oni vymění za hodinu. Náklady na tamní provoz jsou ovšem obrovské.


V hradeckém bazénu se lidem stávají nepříjemné věci. Někteří končí s vyrážkou u lékaře, někomu zezelenají odbarvené vlasy, jinému zase zčerná stříbro nebo mu voda rozežere plavky. Určitě o tom víte…


- Tyhle nepříjemnosti mohou být způsobeny právě předávkováním chloru, i když takovéto „předávkování“ nepřekračuje například ani americké normy. O tom, že by někdo měl z pobytu v našem bazénu zdravotní potíže, žádné informace nemám. Netvrdím však, že musím vědět všechno. Co se poškozených plavek týče, tak o takových případech vím. Vyskytly se a my hradili škodu. Je ovšem třeba vzít v úvahu i kvalitu materiálu, z něhož byly tyto plavky vyrobeny. Tvrdím, že u kvalitních plavek se to nestane. Zčernání stříbra má stejnou příčinu, ale opět záleží na kvalitě šperku. O zezelenalých vlasech jsem neslyšel, ale nevylučuji, že se to mohlo stát. Chlor reaguje se všemi chemikáliemi, a pokud má někdo chemicky odbarvené vlasy, může se zřejmě stát, že reakce proběhne i zde.


Už jste zmínil, že letos 1. ledna došlo v bazénu k chybnému dávkování chloru. Věcí se zabývala i policie a hygiena. O co přesně šlo? A jak to dopadlo?


- Návštěvníci tenkrát usoudili, že je v bazénu vysoký obsah chloru, a jak se ukázalo, měli pravdu. Tito lidé kontaktovali jak nás, tak Policii ČR, která zase oslovila krajskou hygienickou stanici. Bazén byl okamžitě uzavřen, vyčištěn a uveden do řádného stavu. Obsah chloru ve vodě byl kvůli poruše dávkovacího zařízení vyšší, než povoluje česká norma, v žádném případě však nebyl tak vysoký, aby ohrozil zdraví lidí. V tomto smyslu byla také na krajské hygienické stanici sepsána zpráva. Poté bylo zahájeno správní řízení, na základě něhož jsme zajistili lepší servis, a krajská hygienická stanice u nás stále provádí kontrolní měření. Od policie jsme zatím žádnou zprávu nedostali.


Slyšel jste o tom, že mezi údržbářskými směnami v bazénu panuje poměrně značná rivalita? Že si tyto směny dělají naschvály, spočívající v tom, že jedna provede něco, co si odskáče druhá?


- Tohle je přitažené za vlasy. Pracovní vztahy v bazénu fungují tak, jako všude jinde. Někteří lidi se mají rádi, jiní se mají rádi méně. Tyto vztahy však rozhodně neovlivňují kvalitu péče o vodu. To by si nikdo nedovolil. Nějaké sabotáže vůbec nepřichází v úvahu.


Co byste návštěvníkům hradeckého bazénu vzkázal?


- Aby si přečetli řád, visící ve vestibulu bazénu, a aby dodržovali jeho pravidla. Zejména osprchování bez plavek před vstupem do bazénu je bezpodmínečně nutné. To, že se lidi umyjí ještě doma, nic neřeší. Z každého těla se odlupují drobné šupinky kůže, které zůstávají v plavkách, stejně jako třeba zbytky mýdla. Proto je třeba obléci si čisté plavky až na osprchované tělo. Stud ze sprchování bez plavek není na místě. Jde přece o zdraví.


- Svatopluk Doseděl -