Zloděj klenotů dopaden!

07.12.2020

J. Hradec – Jindřichohradeckým kriminalistům se podařilo objasnit případ násilného vniknutí do...

[přečtěte si celý článek]


Duel u autobusáku

07.12.2020

Třeboň – Rvačku jak z westernu zachytila městská kamera v úterý 13. října večer u autobusového...

[přečtěte si celý článek]


Nové obchodní centrum dostalo od kraje zelenou! Hradecký radní Chalupský se vyjadřuje.

05.12.2020

O záměru developerské společnosti De Linea z Ústí nad Labem vybudovat při výpadovce z Jindřichova...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Starosta Kamenice nad Lipou Ivan Pfaur pro ŽURNÁL: Když se politici hádají, nepracují. Místo aby řešili problémy lidí, vymýšlí kauzy a hází po sobě špínu.

Publikováno: 03.06.2011

„Vybudování průmyslové zóny, bylo šťastné rozhodnutí. Rozhodli jsme dobře a hlavně včas. Myslím si, že Jindřichův Hradec už optimální dobu pro vznik průmyslové zóny propásl,“ konstatuje starosta Kamenice nad Lipou Ing. Ivan Pfaur (NK), který však v rozhovoru nehovoří jen o svém městě. Vyjadřuje se i k dopadům ekonomické krize nebo ke krizi vládní. V souvislosti s ní říká: „Jsem si jist, že voliči nezapomínají a u příštích voleb že to těm pánům a dámám spočítají. Bohužel, politický posun směrem doleva by mě vůbec nepřekvapil.“

 


Jak dlouho už jste ve funkci starosty?


I. Pfaur: Od roku 2002. Do té doby jsem zastával post tajemníka kamenického městského úřadu, což mi bylo po mém nástupu do funkce starosty velice prospěšné. Nebyl to pak skok do neprobádané vody.


Kamenická radnice je z personálního hlediska dlouhodobě celkem stabilní. To je nepochybně pozitivní skutečnost…


I. Pfaur: Je to tak. Já jsem vždycky říkal, že čtyři roky jsou příliš krátká doba na to, aby se něco většího rozjelo a dotáhlo do konce. Na druhou stranu je ale jasné, že není možné, aby starosta seděl na své židli do smrti. Nicméně minulý rok mi začalo třetí funkční období a já přitom už dnes vím, že bych věděl, co dělat i během období čtvrtého.


Jak zde probíhaly poslední komunální volby? Ve vzrušené atmosféře jako v Počátkách, nebo poklidně jako v Žirovnici?


I. Pfaur: Volby u nás probíhaly v klidu. Bylo tu pět kandidátek, ale do zastupitelstva se dostali lidé jen ze čtyř – Nezávislí kandidáti (5), ČSSD (5), KSČM (3) a ODS (2). Původně jsme chtěli vytvořit koalici s ODS, ale tato strana tu uspěla méně, než se očekávalo. Se složením radnice jsem nicméně spokojen. Na velkou politiku si tady beztak nehrajeme. Pro mě je důležitější, že všechny ty lidi dobře znám.


Stranickost na maloměstě není tedy podle vás tak úplně důležitá?


I. Pfaur: Na malém městě se stranická politika dělat nedá. Pokud to někdo zkusí, může to taky dopadnout jako vloni v Počátkách, což podle mě není zrovna šťastné. V Kamenici je podstatné to, že se na základních principech rozvoje města shoduje celé zdejší politické spektrum. I když… Někdo, kdo dělá dusno, se najde většinou všude.


I v Kamenici?


I. Pfaur: I v Kamenici. Jmenovat ale nechci.


Stále se omílá ekonomická krize. Dopadla tato nějak na Kamenici? Budete někde šetřit?


I. Pfaur: Šetřit jsme začali už v době, kdy jsme v daňových příjmech města přišli o cca 7,5 milionu korun, což je finanční rozdíl mezi roky 2008 a 2009. Daňová výtěžnost našeho města se totiž výrazně zhoršila a v přímé úměře s tím klesl i příjem peněz od státu. A připomínám, že na penězích, které stát vybere na daních a poté je přerozdělí mezi města a obce, jsme závislí. Nehledě na to, že v rámci úsporných opatření státu dostaly obce na výkon státní správy o sedmnáct procent peněz méně než rok předtím. A to všechno musíme dorovnat z našeho rozpočtu. Takže šetříme. O pět procent jsme například snížili příspěvky všem našim příspěvkovým organizacím a o pět procent dolů se šlo i v případě odměn a platů.


Kolik má městský úřad zaměstnanců?


I. Pfaur: Osmnáct, včetně mě a místostarosty. A nepočítáme s tím, že by se tento počet měnil.


Na druhou stranu je třeba říci, že jste úspěšní při získávání dotačních prostředků…


I. Pfaur: To je pravda. Za posledních pět let se nám podařilo získat dotace v celkové výši bezmála 140 milionů korun. Jak z dotačních programů národních, tak z programů evropských. Jednalo se například o dotace na hřiště, na čistírnu odpadních vod, na posílení vodovodu, na připojení průmyslové zóny k hlavnímu tahu… Ano, v tomto směru jsme byli skutečně úspěšní.


Hovoří se o tom, že získávání dotací je zhusta spojeno s uplácením příslušných úředníků.


I. Pfaur: Získání dotace není snadný ani rychlý proces, ale my jsme nikdy nebyli nuceni popohnat jej pomocí úplatku. Nezastírám ovšem, že nám pomohly dobré vztahy s předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS), či s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD), nic nelegálního nebo pokoutního jsme však nikdy nedělali.


Čekají Kamenici nějaké větší investiční akce?


I. Pfaur: Větší investiční akcí bude zateplení budovy školy a tělocvičny za cca šest milionů korun, přičemž asi tři a půl milionů opět pokryje dotace. Do jiných větších aktivit se letos pouštět nehodláme. Nakoupíme jen lesní techniku, štěpkovač, štípačku na dřevo atp. Rádi bychom také pořídili za čtyři miliony korun zametací vůz, rovněž za pomoci dotace. V rámci regionálního operačního programu by také mělo dojít k realizaci turisticko-propagačního projektu „Procházka podél řeky Kamenice“, který bude spočívat v sumarizaci veškeré naší nabídky pro turisty a sportovce. Je to projekt za dva miliony korun.


Jak jste na tom v Kamenici s nezaměstnaností?


I. Pfaur: Momentálně si nemůžeme stěžovat. Současná míra nezaměstnanosti je tu 7% a musím konstatovat, že firmy ve zdejší průmyslové zóně doslova nestačí přibírat zaměstnance. A protože lidé požadovaných profesí už v Kamenici pomalu dochází, začínají sem jezdit za prací i lidé z okolních obcí a měst. Dokonce snad i z Jindřichova Hradce.


Průmyslovou zónu jste uvedli do života v roce 2002. Řečnická otázka… Bylo to šťastné rozhodnutí?


I. Pfaur: Zcela nepochybně. Rozhodli jsme dobře a hlavně včas. Myslím si, že například Jindřichův Hradec už optimální dobu pro vznik průmyslové zóny propásl.


A jak se u vás daří místním obchodníkům a živnostníkům?


I. Pfaur: Domnívám se, že nejvíc musí zápasit s Penny Marketem a s vietnamskou konkurencí, která je tu velká, asi jako všude. Lze říci, že proti této konkurenci nemá český živnostník mnoho šancí. Ale jak říkám, Kamenice není v tomto směru žádnou výjimkou.


Co říkáte vleklé vládní krizi?


I. Pfaur: Co? Nic! Je to neskutečné. Ve vysoké politice dochází k různým kotrmelcům, ale nad tím, co se tam děje teď, zůstává člověku rozum stát. Jsem si jist, že voliči nezapomínají a u příštích voleb že to těm pánům a dámám spočítají. Bohužel, politický posun směrem doleva by mě vůbec nepřekvapil. Nehledě na to, že když se politici takhle hádají, tak nepracují. Místo toho, aby vládli a řešili problémy země, měst, obcí a lidí vůbec, vymýšlí konspirační kauzy a hází po sobě špínu. Ať už pravdivou, nebo smyšlenou.


Teď trochu z jiného soudku… Slyšel jste o tom, že pod vaší památnou lípou v zámecké zahradě má být údajně brána do Pekla?


I. Pfaur: (smích) O tom, že jsou kolem naší lípy nějaké negativní energetické zóny, jsem už slyšel, ale že by pod ní měla být brána do Pekla, to slyším prvně. Pravda je, že lípa je podivně pokroucená, ale bude to jen dílo přírody. To Peklo se mi opravdu moc nezdá.


Po celém světě jsou politici, kteří se radí s astrology či kartářkami. Šel byste se před nějakým zásadním rozhodnutím poradit třeba s vědmou?


I. Pfaur: Nešel. Rozhodnutí, která dělám, musím dělat na základě podkladů, které jsou pro mě srozumitelné. Taková rozhodnutí jsou dle mého názoru ta nejlepší. Neříkám, že bych si věštbu nikdy zkusmo nevyslechl, ale určitě bych se jí neřídil. Jsem pragmatik a věřím, že budoucnost napsaná není. Jsem si jist, že tu svoji si píše každý sám. Já taky.


- Svatopluk Doseděl –