01.06.2026
Nový systém hradecké městské hromadné dopravy, změna ve vedení čtyř základních škol i vize rozvoje...
01.06.2026
Jak bezpečný je Jindřichův Hradec a s čím vším se strážci veřejného pořádku v terénu potýkají? Nový...
07.05.2026
Rekonstrukce jindřichohradeckého zámeckého pivovaru už finišuje. Dokončení investiční akce...
Publikováno: 01.05.2026
„Snažím se nezanedbávat jedno ani druhé,“ říká starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár (ANO) k souběhu své funkce s postem dočasného krizového manažera Nemocnice Pelhřimov. „Prostě jsem si musel upravit režim a diář.“ Následující rozhovor opět otevírá široké spektrum témat. Nový hobby market coby hrozba pro místní obchodníky? Změna ve vedení městské policie, emoce kolem stavebního zákona na jednání Svazu měst a obcí, kácení i výsadba stromů v rámci projektu Centrální park Vajgar. A samozřejmě úzkokolejka.
Noví vlastníci historického objektu na hradeckém náměstí Míru, známého jako Masné krámy, zde údajně plánují obnovit prodejnu potravin, která v této části centra města po nedávném uzavření provozovny Jednoty chybí. Máte o tom nějaké informace?
M. Kozár: Návrat historického objektu do života by jistě byl pozitivní. S jeho novými majiteli už jsme se potkali a oni skutečně řekli, že by v těchto prostorách provoz prodejny potravin rádi obnovili. Takové rozhodnutí je ovšem zcela na nich. I v Žurnálu už přišla řeč na to, že prodejen v centru města ubývá, a pokud by se teď tato vrátila, bylo by to jedině dobře.
Má město možnost novým provozovatelům nějak pomoci? Podpořit je?
M. Kozár: Chápu, ale je to poměrně ošemetné. Pokud pomůžeme jednomu, budou chtít pomoci i další. Zkrátka bychom vytvořili precedent. Bude záležet na tom, jaký typ provozu v Masných krámech bude a co by případně bylo po městu požadováno. Vše lze vyhodnotit, ale ne plošně slíbit.
U tématu maloobchodu ještě zůstanu… V retailovém Obchodním centru Hvězdárna byla 26. března otevřena provozovna obchodního řetězce UNI HOBBY. Veřejnost to vesměs vítá, ovšem minimálně dvě velké hradecké firmy se mohou cítit ohroženy. Mám na mysli Zahradní centrum a Mazdos. Jak byste to okomentoval? Je to prostě vývoj doby?
M. Kozár: V podstatě je to přesná definice. Doba se ubírá tímto směrem a já předpokládám, že prodejci konkurenční prostředí znají. Každý obchodník musí počítat s tím, že se na trhu nějaká nová konkurence objeví a způsobí odliv jeho zákazníků, byť třeba jen dočasný. Trh není statický a konkurenci musí čelit všichni. Koneckonců i zmíněný řetězec UNI HOBBY. A je zapotřebí si uvědomit, že při dnešní mobilitě obyvatel není problém dojet si do obchodu prakticky kamkoli. V případě občanů Jindřichova Hradce například do Českých Budějovic, kde mají UNI HOBBY také.
Od 23. února jste krizovým manažerem Nemocnice Pelhřimov, který má této nemocnici pomoci z personální krize. Co je po měsíci nového? Daří se vám?
M. Kozár: Měsíc je poměrně krátká doba. Prošli jsme si vnitřní postupy a stále cílíme na nábor nových zaměstnanců. Připravujeme potřebné podklady a začínáme činit jednotlivé kroky. Jako příklad mohu uvést změnu inzerce, která bude více přehledná, a výraznou úpravu vnitřní i vnější komunikace. Začátkem dubna budu moci k věci sdělit víc.
Měsíc skutečně není dlouhá doba, ale přesto… Jak to vnímáte? Pocitově.
M. Kozár: Pelhřimovská nemocnice má velký potenciál a já jsem přesvědčen o tom, že v oblasti má určitě své místo. Věřím, že se její záchrana podaří. Priorita domluvená s hejtmanstvím se nemění.
A touto prioritou je co?
M. Kozár: Zajištění personální stability.
Jak je to s pomocí Pelhřimovu ze strany hradecké nemocnice? Moje poslední informace je, že jste oslovil lékaře zdejšího chirurgického oddělení a pomoc následně přislíbily dvě lékařky. Konkrétně při zajištění pohotovostních služeb.
M. Kozár: To, co říkáte, platí a větší zapojení hradecké nemocnice aktuálně nepředpokládám. Ani stávající dočasná výpomoc snad brzy nebude zapotřebí.
Když jste post krizového manažera nemocnice přijal, objevily se úvahy, že zvládnutí této funkce souběžně s výkonem funkce starosty Hradce bude nelehké až nereálné. Vy jste byl optimista. Jste jím v této věci stále? Ke kolizi funkcí nedochází?
M. Kozár: Nedochází. Snažím se nezanedbávat jedno ani druhé. Prostě jsem si musel upravit režim a diář. V nemocnici vznikl funkční tým, se kterým spolupracuji, a věřím, že vše nadále poběží. Jak jsem řekl minule, všechno budu průběžně vyhodnocovat a bude to na úkor volného času a rodiny. Využiji část nevyčerpané dovolené, a i když budu na poloviční úvazek pracovat pro pelhřimovskou nemocnici, Jindřichův Hradec tím neutrpí. Podotýkám, že tento úvazek je časově limitován. Končí mi letos 31. října.
V lednu proběhlo výběrové řízení na nového vrchního strážníka hradecké městské policie. V konkurzu uspěl stávající strážník Vladimír Hřebíček. Dosavadní vrchní strážník Luboš Müller ve sboru zůstává, je to tak?
M. Kozár: Ano.
Naznačuje něco, že by předání funkce k 1. dubnu nemuselo být úplně hladké?
M. Kozár: Takový dojem nemám. Předávání funkce začalo už během března a pánové Müller a Hřebíček spolu standardně komunikují. Jsem si jist, že jsou oba profesionálové a jejich další spolupráce bude rovněž profesionální. Ke střídání ve vedoucích funkcích dochází všude.
Luboš Müller byl ve funkci vrchního strážníka skoro třicet let. Očekáváte, že nyní dojde na strážnici k nějakým změnám?
M. Kozár: Každý nově nastupující vedoucí pracovník má nějakou představu o tom, jak bude funkci vykonávat. Vize uchazečů o místo vrchního strážníka byla ostatně součástí výběrového řízení. Určité změny tedy logicky předpokládat lze.
V polovině března jste se zúčastnil jednání Svazu měst a obcí. Z vašeho facebookového příspěvku je zřejmé, že vás tam něco nepotěšilo. Týkalo se to stavebního zákona. Můžete své rozčarování přiblížit?
M. Kozár: Já už to moc rozebírat nechci. Atmosféra na zmíněném jednání byla poněkud napjatá a plná emocí. Opakovaně se řeší, že stavební zákon neplní svou funkci tak, jak má, a je potřeba jej změnit, ale zároveň se objevuje názor, že je vše v pořádku. Jenže občanů, firem i nás starostů se to hodně dotýká. Nový návrh zákona má povolovací procesy změnit a zrychlit. Tento návrh, připravovaný ministerstvem pro místní rozvoj, je určitě krok správným směrem, ale řada věcí v něm si zaslouží dovysvětlení. Ministerstvo slíbilo, že po republice budou jezdit výjezdní týmy a prostor pro diskusi určitě bude. Jindřichův Hradec potřebuje jasná pravidla také.
Někteří občané s nelibostí upozorňují na pokácení několika vzrostlých stříbrných smrků vedle objektu trojstřediska na sídlišti Vajgar. Souvisí to s budováním zdejšího centrálního parku?
M. Kozár: Ano, souvisí. V rámci projektu Centrální park Vajgar je celá lokalita revitalizována a veškeré informace k věci jsou dostupné na webových stránkách města. Stromy, o nichž je řeč, byly kompletně posouzeny odborníky, včetně krajinářů a dendrologů. Rozhodně se tedy nejedná o úřednické rozhodnutí od stolu. Některé stromy do sídlištní zástavby prostě nepatří. Na druhou stranu je třeba uvést, že v této lokalitě dojde k výsadbě asi sedmdesáti nových stromů, a to nejen mladých, ale i vzrostlejších. Hlavní výsadba proběhne letos na podzim, takže na jaře příštího roku už tu bude hezky zeleno. Nad projektem má dohled Agentura ochrany přírody a krajiny a já věřím, že lidé budou s výsledkem spokojeni.
Město přistoupilo k rozpočtovému opatření a finančně podpořilo hradeckou úzkokolejku, respektive společnost Gepard Express. Na velikonoční jízdy lokálky v termínu od 3. do 6. dubna přispěje částkou 90.000 korun.
M. Kozár: Ano. Jihočeský kraj a Kraj Vysočina nasmlouvaly s firmou Gepard Express rekreační jízdy úzkokolejky, přičemž Jihočeský kraj objednal jízdy od 10. dubna. My jsme po následných jednáních přistoupili ke zmíněnému rozpočtovému opatření, díky čemuž mohou vlaky vyjet už o Velikonocích. Na obou tratích. Jak směrem na Obrataň, tak na Novou Bystřici.
Neohrozí smlouvy dopravce s kraji skokově zdražená nafta?
M. Kozár: Vysoká cena nafty se promítne do všeho, nejen do dopravy. Co se úzkokolejky týče, počítám, že oba dotčené kraje svých smluvních závazků dostojí.
Už začátkem roku 2024 schválili hradečtí zastupitelé memorandum o spolupráci na projektu výstavby územního odboru Policie ČR. Na městském pozemku v Miřiovského ulici měla vyrůst nová budova policie a do stávajícího sídla policie v Nádražní ulici se po rekonstrukci objektu měl přestěhovat celý městský úřad. Tedy státní správa i samospráva. Mělo se jednat o oboustranně výhodnou směnu. Ze záměru však sešlo. Proč?
M. Kozár: Policie ČR celou záležitost přehodnotila a od projektu nakonec odstoupila. Ukázalo se totiž, že na našem pozemku by nebylo možné postavit budovu, která by požadavky policie splnila. Nyní tedy začíná to, co bylo naplánováno původně – revitalizace policejního objektu v Nádražní ulici. Stavební materiál už je před budovou složen. Jejich rozhodnutí plně respektuji. Otázka využití volného městského pozemku zůstává nadále otevřená.
O sestěhování městského úřadu pod jednu střechu se mluví roky. Představuje fungování úřadu ve stávajících objektech velký problém?
M. Kozár: Velký určitě ne. V budoucnu tuto záležitost bude třeba řešit, ale jsem si jist, že bytová a průmyslová výstavba by teď měly mít přednost.
Na vašem Facebooku jste se nedávno dotkl diskutované problematiky mobilních telefonů během vyučování na základních a středních školách. Jaký názor zastáváte vy?
M. Kozár: Tvrdím, že usměrňování při používání mobilu by mělo začít v rodině. Na školu to podle mého názoru kompletně přenášet nelze. Jako otec tohle doma řeším také. Místostarosta Komínek, který má oblast školství v gesci, se touto problematikou s řediteli základních škol rovněž zabývá. Jsou zde dva názorové tábory, jak už tomu bývá. Jedni říkají, že mobily patří k současné době a děti by v tomto směru omezovány být neměly. Druzí zastávají názor přesně opačný. A výsledek mojí, řekněme, ankety to potvrdil.
Jistě vám neunikla protivládní demonstrace na pražské Letné, která se konala 21. března. Chcete ji okomentovat?
M. Kozár: Právo lidí shromažďovat se, demonstrovat a vyjadřovat svůj nesouhlasný názor plně respektuji. Tato demonstrace byla deklarována jako apolitická, což bylo splněno tím, že z pódia nepromlouvali politici. V demokratické společnosti jsou takové akce v pořádku. Je na každém z nás, jaký postoj k současnému vývoji zaujme.
– Svatopluk Doseděl –