Richard Tesařík exkluzivně pro Žurnál

01.08.2024

Yo Yo Band je velmi dobře známý pojem a specifické písničky téhle kapely zná snad každý. Songy jako...

[celý článek zde již 01.08.2024]


Skončili v šatlavě!

09.07.2024

J. Hradec – Neuposlechnutí důrazné výzvy úřední osoby, rušení nočního klidu a násilí proti...

[přečtěte si celý článek]


Bumerang z Budějic

09.07.2024

Třeboň – V podvečer v sobotu 8. června řešili strážníci kuriózní případ. Z autobusového nádraží se...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Hrozba bombovým útokem u Slovanu!

Publikováno: 01.01.2024

Terorizmus je nežádoucí fenomén, který se s dobou bohužel rozmáhá stále víc. O větších či menších teroristických útocích nebo alespoň o hrozbách jejich provedení slýcháme až příliš často, ale nezřídka si říkáme, že tohle se přece děje někde daleko a nás se to až tak netýká. Jenže slyšet ve zprávách o bombovém útoku třeba v Londýně, v Paříži nebo kdesi v Americe je něco jiného než to vidět na vlastní oči ve svém městě tady v Čechách. Jistě, řada takových hrozeb je planých, jsou to tzv. poplašné zprávy vyprodukované chorými mozky podivínů, ale někdy tomu tak být nemusí. Bum!

K jedné události tohoto druhu došlo ve čtvrtek 23. listopadu v Jindřichově Hradci. Po poledni onoho dne zapípal mobilní telefon zaměstnance ubytovny Tělovýchovné jednoty Slovan v Jarošovské ulici a na displeji přístroje se objevila znepokojující strohá esemeska: Na pokoji 16 jsem nechal bombu. Odůvodnění svého činu odesilatel nesdělil. Příjemce zprávy její obsah nepodcenil a věc ihned oznámil policistům, bylo zhruba 12.15.

Načež vypukla koordinovaná akce, hodná označení manévry. Na místo byli vysláni policisté z místního obvodního oddělení, kynolog a kriminalisté. Dorazili rovněž kynologové se psy speciálně vycvičenými na vyhledávání výbušnin a přijel také policejní pyrotechnik. Prostor zajišťovali i hasiči a strážníci městské policie. Okolí objektu TJ Slovan bylo obehnáno policejní páskou a ve 13 hodin proběhla evakuace pětadvaceti potenciálně ohrožených lidí. Z ubytovny byl evakuován vrátný a dalších osm osob, z přilehlé budovy sportovního areálu pak šestnáct studentů. Příkaz směrem k veřejnosti byl nekompromisní: „Místu se vyhněte a dbejte pokynů policistů!“

Pachatel-recidivista

moc dlouho neunikal

Prohlídka objektu byla důkladná, ale protože během ní žádná výbušnina nalezena nebyla, zásah byl po půl třetí odpoledne ukončen. Evakuovaní lidé se mohli vrátit, život najel do starých kolejí a případ si převzali kriminalisté. A jejich pátrání po pachateli dlouho netrvalo. Muže, který onu esemesku odeslal a celý ten poprask způsobil, zadrželi už po několika hodinách. Po jeho prověření zjistili, že se jedná o třiačtyřicetiletého recidivistu ze Strakonicka, jenž se stejného činu v minulosti již dopustil a byl za něj dokonce odsouzen. Následující den, tedy v pátek 24. listopadu, mu policisté předali sdělení podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy. Jelikož je případ zpracováván ve zkráceném přípravném řízení, ničema během dvou týdnů poputuje před soud. A jelikož jde o recidivu, hrozí mu trest odnětí svobody v trvání od jednoho roku do pěti let.

Hrozba rovná se

potenciální fakt

Jak už bylo řečeno v úvodu, oznamovatelé teroristických činů nezřídka jen straší, a toto byl naštěstí právě ten případ, jenže policie na to spoléhat nemůže. Tisková mluvčí hradeckých policistů Věra Mžiková k tomu říká: „Policie musí brát takový typ oznámení vždy naprosto vážně. Ve všech případech musí být evakuovány všechny osoby jak z místa samého, tak z blízkého okolí. Pokaždé se postupuje tak, jako by na místě nástražný výbušný systém opravdu byl. Skutečností si nikdy nejsme jisti do chvíle, než záležitost prověří pyrotechnik nebo policejní psovod se speciálně vycvičeným psem. A podotýkám, že dohledání telefonu volajícího není v dnešní době žádný problém. Policie má spoustu technických možností.“

- Svatopluk Doseděl -