Otázky a odpovědi s hradeckým místostarostou

01.05.2024

Budou se úředníci města stěhovat pod jednu střechu, která dosud slouží policistům? A kam by v tom...

[celý článek zde již 01.05.2024]


Letní rozjezd úzkokolejky je pořád nejistý. Dva kraje a dva dopravci se musí dohodnout.

01.05.2024

Vleče se to už dlouho a, jak se říká, skutek utek. Řeč je o úzkokolejce zkrachovalé společnosti...

[celý článek zde již 01.05.2024]


Jitka Smutná: Herectví nelze dělat do mírného opocení.

01.05.2024

„Nejvyšší hodnotou je pro mne životní harmonie,“ konstatuje Jitka Smutná (72) a vysvětluje: „Ten...

[celý článek zde již 01.05.2024]


...další články

Krvavý incident na okraji sídliště Vajgar!

Publikováno: 01.03.2023

Je sobota 14. ledna, odpoledne. U marketu Maxík na hradeckém sídlišti Vajgar se pohybují záchranáři i policisté a na otevřeném prostranství přistává záchranářský vrtulník. Přihlížejícím je jasné, že o cvičení složek integrovaného záchranného systému se určitě nejedná. Zasahující jedou naostro. Hádka dvou mladíků, k níž došlo v prostorách jmenovaného marketu, totiž vygradovala a skončila tím, že mladší z jejích aktérů vytáhl na druhého nůž a neváhal jej použít.

Jindřichohradečtí kriminalisté případ evidují jako pokus o ublížení na zdraví a výtržnictví a podle tiskové policejní mluvčí Věry Mžikové bylo chlapci s nožem v ruce teprve čtrnáct let. Druhému účastníkovi incidentu bylo sedmnáct.

„Mladší mladík zranil nožem staršího,“ uvedla mluvčí. „Zraněný byl letecky transportován do nemocnice v Českých Budějovicích a je mimo ohrožení života.“ Dodala, že vzhledem k věku aktérů potyčky policie více informací k případu sdělovat nebude. Trestní řízení bylo zahájeno ještě týž den.

A co bylo důvodem napadení? Detaily jsou zatím zahaleny rouškou tajemství. Hovoří se o tom, že chování čtrnáctiletého hocha nebylo tou dobou právě vzorné, a pracovnice obchodu si dovolila důrazně jej napomenout. Konkrétně jí mělo vadit, že se mladík poflakoval u vchodu do prodejny a plival po zemi jako starý kovboj. Mladíkovi se ovšem aktivita prodavačky nezamlouvala a následně se proto do ženy verbálně pustil. A prý dosti nevybíravě. Hlasitá výměna názorů záhy upoutala pozornost přítomného sedmnáctiletého chlapce, který zřejmě usoudil, že takhle tedy ne, a prodavačky se zastal. Ústní konflikt bohužel nabobtnal, emoce vyvřely a původci problému tzv. bouchly saze. V rozčilení odkudsi vytáhl nůž a staršího mladíka jím bodl do břicha. Poté z místa činu uprchnul, ale brzy se na ně v doprovodu další, blíže neurčené osoby zase vrátil.

První malér toho druhu

Občané své obavy netají

Mnohé obyvatele sídliště Vajgar událost zneklidnila, ale řada z nich suše konstatuje, že něco podobného se zde dalo čekat. Prostranství kolem centra a mezi ním a objektem Merkur jsou prý celé roky považovány za potenciálně nebezpečné (viz předchozí rekapitulační článek) a malér tu už dlouho klepe na dveře. Jedná se sice o první případ tohoto druhu, ale zřejmě jen naivní optimista věří, že jde zároveň o případ poslední. Deník odcitoval dvě dotázané ženy, jež se se svými obavami nikterak netají. „Bojím se tudy chodit,“ uvedla první. „Parčík není moc osvětlený a denně se tady schází partičky, které popíjí alkohol, a jsou tu určitě i drogy.“ Druhá řekla: „Mezi stromy jsou temné kouty, kde se pravidelně pije. Vůbec tudy nechodím.“ Upozornila na to, že zdejší lampy veřejného osvětlení svítí hlavně na silnici, a připomněla, že v potaz je třeba vzít i skutečnost, že v problematické lokalitě se nachází i dětské hřiště, což se taky nejeví jako optimální.

Vrchní strážník hradecké městské policie Luboš Müller minulý měsíc zopakoval, že městská policie o problémech v inkriminované oblasti dobře ví, dohled nad ní je dlouhodobě zvýšený a lokalitu sleduje i kamera městského kamerového systému.

- Svatopluk Doseděl -