Otázky a odpovědi s hradeckým místostarostou

01.05.2024

Budou se úředníci města stěhovat pod jednu střechu, která dosud slouží policistům? A kam by v tom...

[celý článek zde již 01.05.2024]


Letní rozjezd úzkokolejky je pořád nejistý. Dva kraje a dva dopravci se musí dohodnout.

01.05.2024

Vleče se to už dlouho a, jak se říká, skutek utek. Řeč je o úzkokolejce zkrachovalé společnosti...

[celý článek zde již 01.05.2024]


Jitka Smutná: Herectví nelze dělat do mírného opocení.

01.05.2024

„Nejvyšší hodnotou je pro mne životní harmonie,“ konstatuje Jitka Smutná (72) a vysvětluje: „Ten...

[celý článek zde již 01.05.2024]


...další články

Nový domov pro seniory na hradecké Bobelovce roste jak z vody.

Publikováno: 01.03.2024

O dění kolem bývalého stacionáře pro lidi se zdravotním postižením na jindřichohradecké Bobelovce průběžně informujeme od začátku roku 2018, kdy už bylo definitivně rozhodnuto o tom, že nevyhovující objekt bude srovnán se zemí a na jeho místě vyroste Krajským úřadem Jihočeského kraje zřízený domov pro seniory. K 1. lednu 2019 byl stacionář vystěhován, tamní klienti se přestěhovali do Centra sociálních služeb v hradecké České ulici a stavební, respektive primárně demoliční práce mohly začít.
Náměstkyně jihočeského hejtmana pro sociální oblast Lucie Kozlová redakci Žurnálu svého času sdělila, že zbourání stávajících budov je nezbytné, neboť ani po jejich rekonstrukci by parametry pobytové sociální služby pro seniory splněny nebyly. Dodala, že nové zařízení má být uvedeno do provozu v roce 2024, a popsala, co vše seniorům poskytne. Rok, na který bylo dokončení díla přislíbeno, je tady a nabízí se tudíž otázka, jestli se slova náměstkyně Kozlové v plné míře naplní. Aktuální informace poskytla ředitelka Centra sociálních služeb Jindřichův Hradec Radka Vegrichtová.

Kolik domovů pro seniory vaše centrum spravuje?

R. Vegrichtová: Centrum s ředitelstvím v České ulici spravuje na Jindřichohradecku celkem čtyři domovy pro seniory. Na Otíně, tedy zde v Jindřichově Hradci, v Dačicích, v Třeboni a v Českých Velenicích. Plus domov pro osoby se zdravotním postižením v objektu ředitelství centra a chráněné bydlení Naplno na hradecké Piketě, v Třeboni, v Lomnici nad Lužnicí a v Lišově.

V jaké fázi je výstavba domova na Bobelovce?

R. Vegrichtová: Nadohled je fáze závěrečná. Tato investiční akce začala v září 2022. Prvním krokem byla demolice původního nevyhovujícího objektu, následovaly rozsáhlé zemní práce, neboť provozní podlaží bylo vyprojektováno částečně pod úrovní terénu, a výstavba budovy nové, splňující přísné materiálně technické standardy domova pro seniory. V současné době je dokončena hrubá stavba, tato je zastřešena a probíhá instalace veškerých inženýrských sítí.

Kdy bude hotovo?

R. Vegrichtová:  Stavební firma má dílo dokončit letos v srpnu a kolaudace je naplánována na září. Zdá se, že vše postupuje podle harmonogramu a plán bude tudíž dodržen. Po finálním vybavení domova zahájíme jeho provoz.

Vznik nového domova pro seniory byl zřejmě žádoucí…

R. Vegrichtová: Ano. Ve všech našich domovech pro seniory poptávka dlouhodobě převyšuje jejich kapacitu. A populace stárne, z čehož vyplývá, že poptávka bude narůstat a domovů pro seniory budeme potřebovat čím dál tím víc. Jihočeský kraj se proto rozhodl, že pozemek na Bobelovce využije právě tímto způsobem. Toto logické rozhodnutí učinil na základě analýzy dat, která domovy pro seniory na Kraj pravidelně posílají.

Jakou bude mít nové zařízení kapacitu?

R. Vegrichtová: Jeho kapacita bude 94 lůžek. Většina lůžek bude v jednolůžkových pokojích, ale budou zde i pokoje dvoulůžkové a pokoje pro manželské páry. Každý pokoj bude vybaven bezbariérovou koupelnou se sprchovým koutem a WC, kuchyňskou linkou, šatním úložným prostorem a terasou s balkónem. V areálu domova bude několik menších jídelen, společenská, aktivizační, multismyslová a rehabilitační místnost a chybět nebude ani kaple. Plus poměrně rozlehlá zahrada s altánem.

Nezanedbatelným pozitivem je jistě i lokace budovy.

R. Vegrichtová: Přesně tak. Objekt se nachází de facto v přírodě, nedaleko dvou lesů a jen kousek od břehu Hamerského potoka. Přímo u jeho pozemku je zastávka městské hromadné dopravy a samoobsluha s potravinami a drogerií není odtud dál než 500 metrů.

Jak mají zájemci o umístění v domově na Bobelovce postupovat?

R. Vegrichtová: Zájemce musí udělat pouze jediné – podat si žádost. O dalším postupu už ho budeme informovat my. Žádosti přijímá domov pro seniory na Otíně prostřednictvím webové adresy www.dsjh.cz. Do poznámky stačí uvést, že se žádost týká výhradně umístění v domově na Bobelovce.

Kolik klient za pobyt zde zaplatí?

R. Vegrichtová: Naše domovy pro seniory jsou příspěvkové organizace a platba za ubytování a stravu je klientům strhávána ze starobního důchodu. V roce 2024 to činí zhruba 17.000 korun měsíčně. Pokud je klientův důchod stejný jako tato částka nebo je dokonce menší, platí pravidlo, že i tak mu 15 % z důchodu musí zůstat pro osobní spotřebu. Rozdíl doplácí rodinní příslušníci. Pokud si to z finančních důvodů nemohou dovolit, je rozdíl doplacen z provozního příspěvku od Jihočeského kraje. Náklady na péči o seniora jsou hrazeny ze státního příspěvku na péči.

Nové zařízení bude potřebovat personál. Máte to vyřešeno?

R. Vegrichtová: Personál zatím stále poptáváme. Pokud se bude chtít vrátit někdo z personálu původního stacionáře, budeme rádi, ale stačit to nebude. Nabízíme šedesát pracovních míst. Potřebujeme zdravotní sestry a ponejvíce pracovníky přímé péče, tedy pečovatele a pečovatelky. Práce je v režimu tří až čtyř dvanáctihodinových služeb týdně a bonusem je pět týdnů dovolené. Pečovat o seniory je práce hezká a smysluplná, ale samozřejmě vyžaduje laskavou povahu, trpělivost a empatii. Po uchazečích o místa pracovníků přímé péče nevyžadujeme odborné vzdělání ani praxi. Rekvalifikační kurz a zaškolení jim zajistíme. Přijmeme i lidi do kuchyně. Jak kuchaře, tak kuchaře pomocné. Zájemci o jakoukoli pozici se mohou obrátit na naše personální oddělení. Elektronická adresa je personalni.ref@cssjh.cz.

- Svatopluk Doseděl -