Léto v Hradci poznamenají stavební práce

01.07.2024

Starosta Kozár: Během částečné uzavírky Vídeňské ulice porovnáme teorii s realitou Rekonstrukce...

[celý článek zde již 01.07.2024]


Hradecký spolek Cibela funguje už sedmnáct roků

01.07.2024

Jindřichohradecký spolek Cibela byl založen v roce 2007 a od té doby pomohl nespočetnému množství...

[celý článek zde již 01.07.2024]


Hudba je jeho vášní a byla mu též živobytím. Petr Přibyl exkluzivně pro Žurnál

01.07.2024

„Hudba prochází krizí,“ konstatuje dlouholetý violista Orchestru Národního divadla v Praze a...

[celý článek zde již 01.07.2024]


...další články

Nový insolvenční správce zkrachovalých JHMD koná pro blaho lokálky i věřitelů.

Publikováno: 20.08.2023

Vlaky hradecké lokálky sice pořád stojí, ale vleklá kauza Jindřichohradeckých místních drah (JHMD) se neustále vyvíjí. V závěru reportáže v minulém vydání jsme informovali o tom, že věřitelé JHMD 25. května jmenovali nového insolvenčního správce. Stal se jím David Jánošík z Hradce Králové a internetový Občasník Evropské unie následně informoval, jaké priority při správě majetku JHMD bude nový správce mít.

Prioritou dle něj vždy musí být maximální uspokojení pohledávek věřitelů a v potaz je nutno vzít i fakt, že se jedná o majetek důležitý pro celý region a osud úzkokolejky je pro mnoho lidí zásadní. Zároveň konstatoval, že věří, že se zachování provozu lokálky podaří, a dodal, že byť nyní železnice nefunguje, na obnovení provozu se pracuje. Též zdůraznil své přesvědčení o tom, že hodnota funkčního podniku bude podstatně vyšší než výtěžek z jeho prodeje po částech. Skutečnost, že se téma úzkokolejky dostalo až na půdu Senátu, okomentoval Jánošík slovy, že to dokládá význam, jenž úzkokolejka má. Vyslovil též víru v to, že všichni ve věci zaangažovaní si uvedené uvědomují a jejich rozhodování o budoucnosti úzkokolejky bude tudíž odpovědné. Závěrem poznamenal, že i když pád firmy do konkurzu nepůsobí dobrým dojmem, lze na něj pohlížet i jako na nový začátek a příslib lepších zítřků.

Srpnové zprovoznění lokálky

zavání podle správce realitou

Dne 14. června přinesl Občasník EU informaci o tom, že insolvenční správce Jánošík zahájil úkony, směřující k tomu, aby byl provoz úzkokolejky obnoven.

Zkrachovalá firma JHMD má nyní patnáct zaměstnanců (plus několik brigádníků), z nichž zhruba polovina pracuje v dílně a polovina druhá se stará o údržbu tratí. Rezervační systém na ubytovací kapacity v objektech JHMD už byl zprovozněn.

Vzhledem k tomu, že stávající pojišťovna odstoupila od smlouvy na pojištění majetku JHMD, správce nyní osloví pojišťovny jiné. Pojištění odpovědnosti za provozování drážní dopravy bude věcí toho, kdo bude dopravu po odkoupení či pronajmutí majetku dlužníka provozovat. Externě vedenou agendu účetnictví (ve špatném stavu) převzal správce 1. července, přičemž externí firmy i předchozí insolvenční správkyni požádá o výsledky inventur, objednaných ještě před prohlášením konkurzu.

Co se týče nového provozovatele úzkokolejky, správce zatím jedná se společnostmi Gepard Express a WTT a nevylučuje přitom, že turistický provoz lokálky by mohl být zahájen už letos v srpnu. Připomněl, že neužívání majetku by mohlo vést k jeho znehodnocení.

- Svatopluk Doseděl -

(zdroj: Miroslav Mareš, Občasník.eu)