Jiří Zimola: Odklon náklaďáků z města je bez silničního obchvatu nereálný.

01.04.2024

Téma východního obchvatu Nové Bystřice je po čase opět na stole a je kolem něj poměrně rušno....

[přečtěte si celý článek]


Zdeněk Izer exkluzivně pro Žurnál

01.04.2024

„Hodně fórů mám od kamarádů,“ říká vytrvale populární bavič Zdeněk Izer (58). „Stačí se potkat...

[přečtěte si celý článek]


Nalitý a neosvětlený, šlohnul kolo a boural

07.03.2024

Stará Hlína – Hodinu a čtvrt před půlnocí 5. února došlo k dopravní nehodě na silnici mezi Třeboní...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Prodej pozemků v Kamenici nad Lipou. Radnice cenu hájí, oponentům se nelíbí.

Publikováno: 12.08.2022

Kamenice nad Lipou prodává některé své pozemky. Z jakého důvodu? Představují pro město ekonomickou zátěž? Je snad nabídka zájemců neodolatelná? Nebo je prodej přínosný jinak? Kritici prodejů každopádně tvrdí, že developery nabízené ceny jsou nepřiměřeně nízké a město se v případě jejich realizace dost ošidí.

Jednou z diskutovaných lokalit je lokalita u přírodního koupaliště. Oponenti konání radnice v této věci konstatují, že město, jež zde ještě před několika roky vlastnilo ubytovací zařízení, mělo toho času za požadovaných cca dva a půl milionu korun vykoupit okolní pozemky, tyto pak v souladu se změnami územního plánu zhodnotit a následně je výhodně prodat. Jenže vedení města tak tenkrát neučinilo a nyní se navíc několika svých zdejších pozemků naopak zbavuje. Odpůrci tohoto postupu to vnímají jako chybu, dokazující neexistenci dlouhodobé koncepce rozvoje města. Lokalita u koupaliště je dle územního plánu určena pro výstavbu kolektivního bydlení a vlastníkem místního městského pozemku o rozloze cca 5tis. m² se z rozhodnutí zastupitelů stala I. Kamenická stavební a obchodní společnost.

Oponentům se nezamlouvá ani zastupiteli odsouhlasená prodejní cena 350 Kč/m². Z vyjádření odborníka v oblasti realit totiž údajně vyplývá, že reálná cena pozemku je zhruba o 1.000 Kč/ m² vyšší. A jak prý to bude s přípojkou ke kanalizaci (k tomuto pozemku), jejíž cena se odhaduje na 3,2 milionu korun? Dle starosty Jaromíra Paříka ji má platit město, avšak kritici opět nesouhlasí. Poukazují na to, že rozloha pozemku je 4.913 m² a finanční ztráta způsobená realizací zastupiteli posvěceného prodeje činí tudíž bezmála pět milionů, které by náklady na přípojku hravě pokryly.

Druhá lokalita,

stejný problém

Další sporná lokace, v níž chce město prodat své pozemky, se nachází mezi Penny Marketem a hlavním tahem Jindřichův Hradec – Pelhřimov. Zde developer hodlá postavit market Lidl a několik bytových domů. Záměr prodeje těchto pozemků projednávali zastupitelé už v červnu 2021. Prodejní cena byla nakonec stanovena opět ve výši 350 Kč/m², a to i přesto, že někteří vlastníci okolních pozemků realizovali cenu 1.200 Kč/m². Město by tedy mělo tratit 850 Kč/m², což dojmem výhodného obchodu nepůsobí. Novým vlastníkem městských pozemků se má stát pražská společnost Grelio Commerce. Zastupitelský návrh pozemky vůbec neprodávat neprošel a neuspěl ani návrh navýšit cenu na 1.200 Kč/m² a do městské kasy tak získat cca o 2,5 milionu korun víc. Radnice trvá na tom, že se jedná o věc nabídky a poptávky a cena 350 Kč/m² je slušná.

Na zasedání zastupitelstva 2. června 2021 se dostavili i zástupci firmy Grelio Commerce, kteří záměry své společnosti v obchodní zóně u Penny Marketu osvětlili. Kromě objektu marketu Lidl tu vystaví bytové domy a v lokalitě vybudují i komunikace, chodníky, veřejné osvětlení a inženýrské sítě, což cenu pozemku logicky zvýší. Tyto zhodnocující investice (infrastruktura) budou poté za symbolickou cenu (odhadem 10.000 Kč) předvedeny do majetku města.

K výše popsané problematice se v následujícím rozhovoru vyjadřují čelní zástupci kamenické radnice, konkrétně starosta Jaromír Pařík a místostarosta Ivan Pfaur.

- Svatopluk Doseděl -