Léto v Hradci poznamenají stavební práce

01.07.2024

Starosta Kozár: Během částečné uzavírky Vídeňské ulice porovnáme teorii s realitou Rekonstrukce...

[celý článek zde již 01.07.2024]


Hradecký spolek Cibela funguje už sedmnáct roků

01.07.2024

Jindřichohradecký spolek Cibela byl založen v roce 2007 a od té doby pomohl nespočetnému množství...

[celý článek zde již 01.07.2024]


Hudba je jeho vášní a byla mu též živobytím. Petr Přibyl exkluzivně pro Žurnál

01.07.2024

„Hudba prochází krizí,“ konstatuje dlouholetý violista Orchestru Národního divadla v Praze a...

[celý článek zde již 01.07.2024]


...další články

S bývalou startovací věží na Kuniferu se začíná něco dít.

Publikováno: 07.02.2024

Objekt v hradecké lokalitě na Kuniferu, zdevastovaný působením lidí i povětrnostních vlivů, byl postaven v normalizačním období, kdy komunikace, vedoucí i kolem něj, jednou ročně posloužila jako závodní okruh pro silniční motocykly. Bývalá startovací věž je už roky pustá, vytrvale chátrá a u jednoho z příjezdů do Jindřichova Hradce žádnou parádu rozhodně nedělá. Nevyužívaná budova i úzký pozemek, na němž stojí, patří místnímu úspěšnému podnikateli Zdeňku Hroníčkovi, který se k věci vyjádřil na stránkách Žurnálu už v říjnu 2022.

Z onoho vyjádření jasně vyplynulo, že Zdeněk Hroníček nad svou nevyužívanou nemovitostí hůl nezlomil a naopak plánuje její opětovné uvedení do života.
„Objekt patříval organizaci Svazarm a JZD Hospříz a já ho odkoupil hned, jak byl k mání,“ sdělil nám tenkrát Hroníček. „To bylo někdy v polovině devadesátých let. Od města jsem tehdy chtěl přikoupit kus přilehlého pozemku, abych na něm vybudoval kemp se zázemím, ale neuspěl jsem. JZD Hospříz, které mělo pozemek pronajato, tam prý musí pěstovat kukuřici a tím to skončilo. Asi šest let jsem zde tedy úspěšně provozoval restauraci a vinárnu, ale když jsem pak v roce 2002 začal podnikat v jiné oblasti, podnik jsem doslova za pár korun pronajal. Bohužel.“
A proč to závěrečné postesknutí? Hroníček vysvětluje: „Proč? Protože nájemce provozovnu i celý objekt přivedl do stavu v jakém je teď. Vše je rozkradeno a zničeno. Něco způsobil on sám, něco vandalové, kterým to svým přístupem a chováním umožnil. Smlouva už nicméně zanikla, z důvodu neplacení nájmu, a já se chystám, že budovu opravím a zařízení znovu uvedu do provozu. Počítám, že se tak stane příští rok (2023, pozn. red.) a bude zde fungovat v podstatě to, co dřív.“
Z podnikatelského hlediska se Hroníčkův plán nejevil nejhůř, tato příměstská lokalita totiž pozvolna ožívá. Naproti přes silnici jsou připraveny parcely pro desítky rodinných domů, na pozemku mezi Hroníčkovou nemovitostí a rybníkem Kunifer vzniklo sportoviště, o blízkém Otínu nemluvě. Staronové zařízení by tu tedy mohlo fungovat velmi dobře. Stejně tak je ovšem předpokládatelné, že o malou investici se jednat nebude. Podnikatelovo odhodlání však působilo pevně. „Chci podnik zrekonstruovat, zprovoznit a vrátit zpátky do hry,“ uzavřel na podzim 2022 své vyjádření.

Se startovací věží
se začíná něco dít

Od doby, kdy jsme se touto záležitostí zabývali, uběhlo už patnáct měsíců a my se proto majitele objektu zeptali, co je ve věci nového a jak to s realizací jím prezentovaných záměrů aktuálně vypadá.
„Práce na dlouho plánované rekonstrukci už začaly,“ konstatuje Zdeněk Hroníček a jeho slova dokládá fakt, že v patře budovy jsou nainstalována nová okna, menší a již obezděná, a celá nemovitost je obestavena zednickým lešením.
Rekonstrukci provádí stavební firma, která buduje parovod z výrobny tepla v areálu někdejší textilky Jitka a jíž Hroníček na svém pozemku poskytl potřebné zázemí. „Budova bude nyní zateplena, zvenčí i zevnitř, a další práce budou následovat,“ říká podnikatel a doplňuje: „Ke stěně přistavíme pergolu, kterou jistě uvítají i návštěvníci blízkého sportoviště, a zapracujeme i na celkové fazóně objektu. Co přesně v něm po dokončení rekonstrukce bude fungovat, to se teprve ukáže, ale určitě tady budeme poskytovat služby z kategorie občerstvení. Věřím, že do letošní letní sezóny bude dílo hotovo a funkční.“
Do letních prázdnin zbývá ještě bezmála půl roku, což sice není mnoho, avšak vzhledem k aktuálnímu stavu věcí a k optimistickým slovům Zdeňka Hroníčka lze předpokládat, že letní výletníci budou mít letos v této lokalitě k dispozici o jednu osvěžovnu navíc.
- Svatopluk Doseděl -