S bývalou startovací věží na Kuniferu se začíná něco dít.

07.02.2024

Objekt v hradecké lokalitě na Kuniferu, zdevastovaný působením lidí i povětrnostních vlivů, byl...

[přečtěte si celý článek]


Buk se dočká víceúčelového objektu.

07.02.2024

Na podzim roku 2021 jsme na našich stránkách několikrát informovali o neutěšené situaci kolem...

[přečtěte si celý článek]


Nový domov pro seniory na hradecké Bobelovce roste jak z vody.

01.03.2024

O dění kolem bývalého stacionáře pro lidi se zdravotním postižením na jindřichohradecké Bobelovce...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Krásné články

S bývalou startovací věží na Kuniferu se začíná něco dít.

07.02.2024

Objekt v hradecké lokalitě na Kuniferu, zdevastovaný působením lidí i povětrnostních vlivů, byl postaven v normalizačním období, kdy komunikace, vedoucí i kolem něj, jednou ročně posloužila jako závodní okruh pro silniční motocykly. Bývalá startovací věž je už roky pustá, vytrvale chátrá a u jednoho z příjezdů do Jindřichova Hradce žádnou parádu rozhodně nedělá. Nevyužívaná budova i úzký pozemek, na němž stojí, patří místnímu úspěšnému podnikateli Zdeňku Hroníčkovi, který se k věci vyjádřil na stránkách Žurnálu už v říjnu 2022.

Z onoho vyjádření jasně vyplynulo, že Zdeněk Hroníček nad svou nevyužívanou nemovitostí hůl nezlomil a naopak plánuje její opětovné uvedení do života.
„Objekt patříval organizaci Svazarm a JZD Hospříz a já ho odkoupil hned, jak byl k mání,“ sdělil nám tenkrát Hroníček. „To bylo někdy v polovině devadesátých let. Od města jsem tehdy chtěl přikoupit kus přilehlého pozemku, abych na něm vybudoval kemp se zázemím, ale neuspěl jsem. JZD Hospříz, které mělo pozemek pronajato, tam prý musí pěstovat kukuřici a tím to skončilo. Asi šest let jsem zde tedy úspěšně provozoval restauraci a vinárnu, ale když jsem pak v roce 2002 začal podnikat v jiné oblasti, podnik jsem doslova za pár korun pronajal. Bohužel.“
A proč to závěrečné postesknutí? Hroníček vysvětluje: „Proč? Protože nájemce provozovnu i celý objekt přivedl do stavu v jakém je teď. Vše je rozkradeno a zničeno. Něco způsobil on sám, něco vandalové, kterým to svým přístupem a chováním umožnil. Smlouva už nicméně zanikla, z důvodu neplacení nájmu, a já se chystám, že budovu opravím a zařízení znovu uvedu do provozu. Počítám, že se tak stane příští rok (2023, pozn. red.) a bude zde fungovat v podstatě to, co dřív.“
Z podnikatelského hlediska se Hroníčkův plán nejevil nejhůř, tato příměstská lokalita totiž pozvolna ožívá. Naproti přes silnici jsou připraveny parcely pro desítky rodinných domů, na pozemku mezi Hroníčkovou nemovitostí a rybníkem Kunifer vzniklo sportoviště, o blízkém Otínu nemluvě. Staronové zařízení by tu tedy mohlo fungovat velmi dobře. Stejně tak je ovšem předpokládatelné, že o malou investici se jednat nebude. Podnikatelovo odhodlání však působilo pevně. „Chci podnik zrekonstruovat, zprovoznit a vrátit zpátky do hry,“ uzavřel na podzim 2022 své vyjádření.

Se startovací věží
se začíná něco dít

Od doby, kdy jsme se touto záležitostí zabývali, uběhlo už patnáct měsíců a my se proto majitele objektu zeptali, co je ve věci nového a jak to s realizací jím prezentovaných záměrů aktuálně vypadá.
„Práce na dlouho plánované rekonstrukci už začaly,“ konstatuje Zdeněk Hroníček a jeho slova dokládá fakt, že v patře budovy jsou nainstalována nová okna, menší a již obezděná, a celá nemovitost je obestavena zednickým lešením.
Rekonstrukci provádí stavební firma, která buduje parovod z výrobny tepla v areálu někdejší textilky Jitka a jíž Hroníček na svém pozemku poskytl potřebné zázemí. „Budova bude nyní zateplena, zvenčí i zevnitř, a další práce budou následovat,“ říká podnikatel a doplňuje: „Ke stěně přistavíme pergolu, kterou jistě uvítají i návštěvníci blízkého sportoviště, a zapracujeme i na celkové fazóně objektu. Co přesně v něm po dokončení rekonstrukce bude fungovat, to se teprve ukáže, ale určitě tady budeme poskytovat služby z kategorie občerstvení. Věřím, že do letošní letní sezóny bude dílo hotovo a funkční.“
Do letních prázdnin zbývá ještě bezmála půl roku, což sice není mnoho, avšak vzhledem k aktuálnímu stavu věcí a k optimistickým slovům Zdeňka Hroníčka lze předpokládat, že letní výletníci budou mít letos v této lokalitě k dispozici o jednu osvěžovnu navíc.
- Svatopluk Doseděl -

[přečtěte si celý článek]

Buk se dočká víceúčelového objektu.

07.02.2024

Na podzim roku 2021 jsme na našich stránkách několikrát informovali o neutěšené situaci kolem hospody v hradecké místní části Buk. Připomeňme, že hospoda se společenským sálem v patře fungovala v Buku od roku 1913 a bývala skutečným centrem dění ve vsi, nemluvě o tom, že na zdejší tancovačky se sjížděli i lidé z Jindřichova Hradce a jeho okolí. Po zániku socialistického podniku Restaurace a jídelny po roce 1990 se objekt dostal do majetku města Jindřichův Hradec, ale že by se o něj nový vlastník začal svědomitě starat, se zřejmě říct nedá. A tak budova vinou špatné údržby chátrala a cca před osmi roky byla z rozhodnutí města stržena. Bukovským byl náhradou za ni přislíben nový společenský dům, jehož součástí měla být hospoda nová, jenže pak se v této věci nedělo vůbec nic. Ovšem jak se říká: kdo si počká, ten se dočká. Alespoň tedy někdy. A tentokrát zrovna ano.

Dobrá zpráva
pro bukovské

Václav Picka, předseda osadního výboru Buku, se tu dobrou zprávu dozvěděl po jednání Rady města Jindřichův Hradec, konaném 24. ledna, a to přímo z úst starosty Michala Kozára. Ten říká: „Vedení města se podařilo získat dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu ve výši osm milionů korun, určenou na spolufinancování výstavby víceúčelového objektu v místní části Buk.“ Což předseda osadního výboru Picka kvitoval slovy: „Tohle je pro nás opravdu skvělá zpráva. Výchozí studie je ta, kterou zpracoval architekt Špulák a která byla projednána s místními obyvateli.“
A co že se vlastně stalo, že se ledy hnuly? Město Jindřichův Hradec vloni zareagovalo na VI. výzvu dotačního Programu regenerace a podnikatelského využití brownfieldů a podalo žádost o poskytnutí příslušné dotace. Následným rozhodnutím byla městu dotace ve shora uvedené výši poskytnuta. Lhůta stanovená pro dosažení účelu (dokončení díla) je 31. říjen 2025 a další podmínkou je zahájení stavebních prací nejpozději do letošního 30. června.
(sd)

[přečtěte si celý článek]

Nový domov pro seniory na hradecké Bobelovce roste jak z vody.

01.03.2024

O dění kolem bývalého stacionáře pro lidi se zdravotním postižením na jindřichohradecké Bobelovce průběžně informujeme od začátku roku 2018, kdy už bylo definitivně rozhodnuto o tom, že nevyhovující objekt bude srovnán se zemí a na jeho místě vyroste Krajským úřadem Jihočeského kraje zřízený domov pro seniory. K 1. lednu 2019 byl stacionář vystěhován, tamní klienti se přestěhovali do Centra sociálních služeb v hradecké České ulici a stavební, respektive primárně demoliční práce mohly začít.
Náměstkyně jihočeského hejtmana pro sociální oblast Lucie Kozlová redakci Žurnálu svého času sdělila, že zbourání stávajících budov je nezbytné, neboť ani po jejich rekonstrukci by parametry pobytové sociální služby pro seniory splněny nebyly. Dodala, že nové zařízení má být uvedeno do provozu v roce 2024, a popsala, co vše seniorům poskytne. Rok, na který bylo dokončení díla přislíbeno, je tady a nabízí se tudíž otázka, jestli se slova náměstkyně Kozlové v plné míře naplní. Aktuální informace poskytla ředitelka Centra sociálních služeb Jindřichův Hradec Radka Vegrichtová.

[přečtěte si celý článek]

Václav Vydra exkluzivně pro Žurnál

01.03.2024

„Filmaři dělají práci pro lidi, a když lidi na jejich filmy nechodí, je ta práce marná, ať už kritika dílo ocení nebo ne,“ říká populární herec Václav Vydra (68) a dodává: „O divadle platí totéž. Co diváci nevidí, to je mrtvé.“ Minulý měsíc dorazil umělec i do Kulturního domu Střelnice v Jindřichově Hradci a společně se svou častou profesní partnerkou Janou Paulovou pobavil publikum komedií Nikdy není pozdě.

[přečtěte si celý článek]

Výchovná fackovačka mstiteli za flastr stála.

07.02.2024

J. Hradec – Čtyřiatřicetiletý sociopat, nezřídka verbálně i fyzicky napadající svou bývalou přítelkyni a rodinou známou, obdržel v průchodu staré radnice výchovnou lekci od o devět let staršího, případu znalého chlápka. Ten mu při nečekaném setkání v sobotu 9. prosince večer dvěma fackami připomenul, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. A někdy i víckrát. K fackovačce se vykonavatel strážníkům posléze bez řečí přiznal, a byť od nich vyfasoval pokutu, z místa exekuce odcházel zřejmě s pocitem, že své peníze nemohl investovat líp.
- Antonín Kočka -

[přečtěte si celý článek]

Utábořili se v čekárně a na ostrahu šli zostra.

07.02.2024

J. Hradec – Do vestibulu vlakového nádraží se před prosincovým marastem ukryla dvojice místních, nechvalně známých jedinců s extrémně kladným vztahem k chlastu. Snad posíleni i nějakým tím lepším matrošem, měli v sobotu 9. prosince odpoledne mouder na rozdávání. Ostraha objektu by mohla vyprávět. Jeden z maníků (35, z Kardašovy Řečice) strážce urážel výrazy, které nejdou publikovat, ale každý si je domyslí, a to jen proto, že ty dva vyzval, aby zvedli kostry a prostor pro cestující svižně opustili. Páreček čekárnu posléze skutečně vyklidil a přesunul se za budovu opuštěného překladiště, kde zrovna bivakuje.
- René Vrbský -

[přečtěte si celý článek]

Ježíšek a 23 panáků

07.02.2024

Třeboň – Štědrý den může začít tak nějak všelijak. Po svém to pojal 47letý muž z Třeboně, jehož městští policisté de facto v prvních minutách 24. prosince loňského roku převzali od oznamovatele v ulici Svobody, kde prý chlap pospával. Chůze neschopný a bídně artikulující týpek strážníkům lopotně vysvětlil, že se do svého bídného stavu dostal po vypití třiadvaceti panáků rumu. Když se muži zákona ujistili, že kromě nohou má opilec vše provozuschopné, předali jej do péče rodiny. To asi bylo radosti! Přivedli nám Ježíška!
- Antonín Kočka -

[přečtěte si celý článek]

Rok 2024 v Jindřichově Hradci... Co bude pozitivní a co nepotěší?

01.02.2024

Máme tu nový rok a jistě od něj lze očekávat další várku překotných událostí. Pozitivních i těch, co nás až tolik nepotěší. Co se v roce 2024 bude dít konkrétně v Jindřichově Hradci? Co se změní v resortu kultury? Jaký supermarket se do města vrátí? Proč se bude upouštět rybník Vajgar? Započne už rekonstrukce zámeckého pivovaru? A jaká investiční akce zkomplikuje dopravu v centru? Hradecký místostarosta Bohumil Komínek i na toto vše odpovídá.

[přečtěte si celý článek]

Hradecký psychiatr Láznička: Současná doba je na lidskou psychiku dost náročná.

01.02.2024

Přibývá lidí s úzkostnými stavy? Z čeho mají lidi deprese a jaká léčba zabírá? „Řešit depresi alkoholem nedoporučuji zcela určitě,“ konstatuje jindřichohradecký psychiatr MUDr. Petr Láznička a dodává: „Krátkodobě sice alkohol může redukovat úzkost, ale když vyprchá, je psychický stav člověka ještě horší než předtím.“

[přečtěte si celý článek]

Magdalena Reifová exkluzivně pro Žurnál

01.02.2024

Roztomilá holčička ve slamáčku z legendárního filmu Páni kluci, uječený hlas hubaté Fran, alias chůvy k pohledání, či energická Majda z televizní Kouzelné školky. Jednotícím prvkem toho všeho je jedno jméno – Magdalena Reifová. Filmová i divadelní herečka, moderátorka, dabérka, zpěvačka a časem prověřená bavička dětí je permanentně pracovně vytížená žena a jak sama říká, děti i práce s nimi a pro ně ji pořád nesmírně baví. Minulý měsíc, v hektickém předvánočním období, si tato sympatická dáma udělala čas i na nás a poskytla nám exkluzivní interview.

[přečtěte si celý článek]

První Přechozí 1 2 3 4 ... Poslední