Surový útok v lesíku

09.04.2024

J. Hradec – Ve Slavíkově lesíku při Jáchymově ulici se 20. února sčuchla partička tří výrostků ve...

[přečtěte si celý článek]


Opilec dovrávoral až na služebnu strážníků

09.04.2024

J. Hradec – Je mu třicet, je z Volar a v současné době se zdržuje v Kunžaku. A slušně kalí. O půl...

[přečtěte si celý článek]


Mač skončil dřív, než začal

09.04.2024

J. Hradec – Známý lokál v Komenského ulici vyprodukoval v sobotu 3. února, jen pár minut před třetí...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Likérka Fruko-Schulz bude opět česká!

Publikováno: 01.01.2024

Ředitel Nejedlý objasňuje pozadí změny
a vysvětluje, proč budou lihoviny dražší

Jindřichoradecká likérka Fruko-Schulz zareagovala na značně negativní dopady situace na východ od naší republiky a vrací se do českých rukou. Co se ve firmě změní? Lze očekávat personální změny a úpravu skladby sortimentu? Neskončí podpora kultury a sportu? A proč budou lihoviny dražší? Ředitel likérky Josef Nejedlý i na toto níže odpovídá.

Likérka Fruko-Schulz má změnit majitele. Ruští akcionáři ze skupiny Ladoga mají do konce letošního roku prodat své podíly a likérku bude nově vlastnit firma česká. Můžete to upřesnit?

J. Nejedlý: Tato věc už je připravena, ale příslušné smlouvy doposud podepsány nejsou. Drobné detaily stále dolaďujeme a během prosince bude hotovo. Teď tedy identitu nového vlastníka ještě zveřejňovat nechci. Mohu nicméně potvrdit, že se skutečně jedná o firmu českou. Nepotravinářskou.

Dojde ke změnám v managementu firmy? Vy zůstanete na postu ředitele?

J. Nejedlý: Prodej likérky určitým způsobem ovlivňuji a s budoucími vlastníky jsem dohodnut, že na postu ředitele a jednatele firmy setrvám. A z jejich strany tu není zájem ani o jiné změny ve stávajícím managementu, ani o zásadní změny ve výrobě či obchodu. Do řízení podniku přímo zasahovat nehodlají.

A personální změny v řadách zaměstnanců?

J. Nejedlý: Máme stabilně osmdesát až sto zaměstnanců. A v souvislosti se změnou majitele firmy se o místo nikdo bát nemusí.

Fruko-Schulz je letitým sponzorem sportovních a kulturních akcí. Budete v této podpoře pokračovat?

J. Nejedlý: Podpora sportu, kultury a sociální sféry je důležitá a my sponzorskou činnost neukončíme. Jsme jindřichohradecká firma a logicky tudíž podporujeme především akce a kluby hradecké. Basketbal, fotbal, házenou či třeba cyklistiku. V oblasti kultury se angažujeme i při získávání kvalitních kapel pro místní Kulturní centrum Jitka nebo pro koncerty na zdejší plovárně a v parku pod gymnáziem. Na málokterém plakátu chybí logo Fruko-Schulz.

Předpokládám, že za změnou vlastníka je i válka na Ukrajině.

J. Nejedlý: Je to tak. Někteří odběratelé se totiž od naší likérky kvůli ruskému vlastníkovi odvrátili, například e-shopy Mall a Alza či obchodní řetězec Ahold, a po pětadvaceti letech s námi z téhož důvodu ukončil spolupráci i bankovní dům Moneta Money Bank. Ruské vlastnictví se stalo kontraproduktivním. Bylo na nás pohlíženo de facto jako na podporovatele agresora. Je to sice nesmysl, ale museli jsme to řešit. Přitom neporušujeme žádný zákon, nepodporujeme Rusko ani válku jako takovou a jen chceme dělat byznys. Předpokládám, že až se firma vrátí do českých rukou, přerušené obchodní vztahy budou obnoveny.

Změní se příští rok váš sortiment?

J. Nejedlý: Ne. Vyrábíme více než čtyřicet druhů alkoholických nápojů a tak to i zůstane.

Výjimkou bude zřejmě váš růžový gin IbalGin. Kvůli sporu s výrobcem tabletek Ibalgin.

J. Nejedlý: Ano. Farmaceutická firma Sanofi je jedním z největších evropských výrobců léčiv a proti názvu našeho ginu se ohradila. Případ skončil mimosoudní dohodou a my příští rok začneme tuto lihovinu prodávat pod názvem jiným. Bez sankce ze strany firmy Sanofi.

Řečnická otázka… Stáčený Tuzemák bude k dispozici pořád?

J. Nejedlý: Samozřejmě. Bude ale bohužel dražší, stejně jako veškeré lihoviny ostatní. Od 1. ledna 2024 u nich totiž dojde k výraznému navýšení spotřební daně. Vláda sice slíbila, že spotřební daň zvedne u všech alkoholických nápojů, ale tento slib nesplnila a vyšší daní zatíží pouze lihoviny. Alkohol je přitom jen jeden, a toto opatření výrobce lihovin velice znevýhodní. Vinařská lobby zjevně zafungovala. Nespravedlivé, leč realita.

Nebude situace nahrávat nelegálnímu pálení lihovin a černému trhu?

J. Nejedlý: Pochopitelně bude. Tvrdý alkohol se stává dosti drahou záležitostí, což majitelům nelegálních palíren i prodejcům jejich produktů vyhovuje. Přitom v nedávné minulosti jsme se mohli přesvědčit, jakým malérem to může skončit.

Tak zase raději pozitivně. Blíží se Vánoce. Vánoční balení vašich výrobků budou? Skleněné stromečky, soudky, dárkové kazety…

J. Nejedlý: S těmito speciálními baleními přicházíme před každými Vánocemi. V lahvi ve tvaru vánočního stromečku budeme prodávat Tuzemák, vaječný likér, punč a tzv. zelenou. Jsou to vděčné dárky, které milovníky tradičních českých lihovin určitě potěší. Dárková balení za výhodnou cenu budou k mání i v naší podnikové prodejně v hradecké Komenského ulici, v prodejně Cash & Carry v areálu firmy i v shopu přilehlé čerpací stanice FrukOil.

Ještě krátce ke kultuře. Reprezentační ples likérky bude?

J. Nejedlý: Jistě. Už šestadvacátý. Uskuteční se v pátek 1. března v Kulturním centru Jitka a určitě je nač se těšit. Účinkující si ale zatím nechám pro sebe. Včas je odtajním. Věřím, že to opět bude jeden z nejhezčích regionálních bálů.

Úplně na závěr. Budoucnost firmy vidíte pozitivně?

J. Nejedlý: Fungujeme už desítky let a jak v Jindřichově Hradci, tak v České republice jsme myslím dokázali dost. Exportujeme do čtyřiceti zemí a na trhu jsme etablovaní. Takže ano, naši budoucnost vidím pozitivně. Má vize je vlastně jednoduchá. Nezkrachovat, vyrábět kvalitní výrobky a zaměstnávat lidi, kteří si vydělají solidní peníze a budou u nás spokojeni. A myslím, že se nám to zatím daří. Za což ostatně patří poděkování právě zaměstnancům.

- Svatopluk Doseděl -